Riku Vink on Talin Tallaajien Tallaaja 2017

Talin Tallaajien perinteinen seuramestaruuskisa TTT eli Talin Tallaajien Tallaaja kilpailtiin Talin frisbeegolfradalla lauantaina 5.8.2017. Kilpailuun saapui kaiken kaikkiaan 54 osallistujaa mittelemään seuran kuninkaan ja kuningattaren paikasta. Aurinko helli tapahtumaa ja kilpailuja koko päivän ja myös naapurissa Vermossa käynnissä olleet kuninkuusravit toivat oman kummallisen mausteensa päivään.

Ennakkoilmoituksen mukaan rata noudatti 15-vuotisen seurahistorian kunniaksi vuoden 2002 rataa, mutta kuinkas ollakkaan pienten muutosten jälkeen pelattiinkin Rikun suunnittelemaa erittäin haastavaa Tali Diamond-layouttia (klikkaa kuvaa, niin näet radan kokonaisuudessaan).

 TTT-diamond-layout

Kuva: TTT 2017 – Tallaajat 15-vuotta Diamond layout

Superfinaaliin lähdettiin kutkuttavan jännittävässä tilanteessa Tuomas Kaukomaan johtaessa kilpailun toisena olevaa Riku Vinkkiä yhdellä heitolla. Superfinaalina pelattiin perinteiseen tapaan nykyisen väylän 13 tiiltä pidennettynä nykyisen 17-väylän korille siten, että 17:n saari oli koria lukuunottamatta OB-aluetta. Muiden mennessä väylän oikeanpuolimmaista “hyssereittiä” maalikorille, Riku paineli hieman epäonnistuneen avausheittonsa johdosta väylien 14 ja 17:n kautta maalikorin  myötätuulipuolelle. Tämä strateginen ratkaisu siivitti Rikun hienoon voittoon!

Onnittelut Riku Vinkille ja Kristiina Sylmanille hienoista voitoista, superfinalisteille, ennen kaikkea kaikille seuran eteen töitä tehneille vapaaehtoisille, palkituille sekä tietysti myös kaikille jäsenille ja päivän tapahtumiin osallistuneille.

Lopulliset tulokset:

  • Miesten avoin-luokka TTT-mestari: Riku Vink
  • Naisten avoin-luokka TTT-mestari: Kristiina Sylman
  • CTP-palkinto: Juhani Lehtonen
  • TTT 15-vuotta muistopalkitut

Tarkat väyläkohtaiset tulokset ennen 5 hlön perinteistä superfinaalia: https://www.discgolfmetrix.com/?u=scorecard&ID=493518

Lyhyt historiikkipuhe, superfinaali ja kisapalkintojen jako (videon kuvasi Jari Huotari): https://www.youtube.com/watch?v=PTpMnLWiTPo

ttt2017superfinalistit

Kuvassa (vasemmalta oikealle) TTT 2017 miesten avoimen luokan superfinalistit: Jokke Nyberg, Tuomas Kaukomaa, Riku Vink, Jani Winterhalter, Kalle Eksymä (kuva: Heikki Savolainen)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.